21 Kroków do sukcesu Twojej witryny WWW

Poniższa lista 21 kroków pozwala zaplanować i osiągnąć sukces podczas wdrożenia strony WWW. Zbudowałem ponad 100 serwisów WWW i porady, które tu zamieszczam są rezultatem ponad 10 lat doświadczeń. Ucząc się na moich doświadczeniach, idąc krok za krokiem będziesz na dobrej drodze, aby Twój biznes stał się dobrą częścią Internetu.

 1. Przeglądnij strony konkurencji
  Zobacz strony Twoich konkurentów na rynku, oceń ich funkcjonalności, co Ci się w nich podoba a co nie. Zobacz stron firm z innych branż pod kątem tego, co mógłbyś zamieścić u siebie, co dało by Ci przewagę nad konkurencją.
 2. Przygotuj listę minimalnych oczekiwań wobec strony WWW
  Kieruj się zasadą - moja strona musi być ładniejsza, bardziej funkcjonalna, przejrzysta i posiadać przynajmniej te same właściwości, co strony konkurencji.
 3. Wybierz firmę tworzącą strony
  Zapoznaj się lokalnym rynkiem firm tworzących strony WWW. Ich ogłoszenia możesz znaleźć w lokalnej prasie np. TEMI albo w Internecie. Przeglądnij wykonane projekty stron WWW. W Tarnowie jest kilka firm, które zajmuje się tworzeniem stron WWW. Postaraj się zbadać reputację firmy, jeśli masz możliwość. Czy podoła projektowi?
 4. Pomiń pośredników i niedoświadczonych dostawców
  wybierz firmę, która specjalizuje się w tworzeniu stron WWW i ma duże doświadczenie. Po co wybierać firmę, która będzie się uczyła na Tobie? Niech ktoś innych będzie królikiem doświadczalnym. Pomiń firmy reklamowe i poligraficzne. Zazwyczaj zajmują się one wszystkim, począwszy od dostarczenia firmowego długopisu na skończywszy na firmowej stronie WWW. Zadanie stworzenia strony WWW zlecają podwykonawcom. Dlaczego miałbyś płacić komuś prowizję? Dojdź do źródła.
 5. Skontaktuj się z dostawcą strony WWW
  Skontaktuj się z 2-3 firmami i umów się na niezobowiązujące spotkanie u Ciebie. Takie spotkanie nic nie kosztuje a pozwoli Ci bliżej poznać możliwości danej firmy. Będąc u siebie masz pewność poczucia bezpieczeństwa.
 6. Ustal budżet
  Zastanów się ile chciałbyś zainwestować w stronę WWW, mając na uwadze ceny mediów alternatywnych jak broszury i ulotki. Pamiętaj, że strona WWW pracuje 24 godziny na dobę okrągły rok. Firma dostarczająca stronę WWW zaproponuje Ci rozwiązanie w zależności od określonego budżetu.
 7. Ustal termin realizacji
  Nie wystarczy powiedzieć "Proszę zrobić mi stronę WWW". Potrzeba ustalić termin realizacji. Jeśli go nie podasz firma może w pierwszej kolejności realizować zadania terminowa a Twoją stronę dostarczyć za kilka miesięcy a nawet za rok!. Dlatego negocjuj najlepszy dla Ciebie termin realizacji. W małych projektach może być to nawet dwa tygodnie.
 8. Wymyśl adres internetowy
  Znajdź dostępny adres internetowy dla Twojego przedsięwzięcia, dobra, usługi, które chcesz promować i zarejestruj ten adres. Pomoże Ci w tym pracownik wynajętej firmy.
 9. Utwórz tymczasową stronę WWW
  Utwórz tymczasową stronę WWW, wizytówkę na czas realizacji projektu strony WWW. Dzięki temu będzie już można ustawić firmowe adres email, a adres strony promować na dokumentach firmowych, prospektach, wizytówkach, itd.
 10. Wykonaj projekt graficzny
  Po nawiązaniu umowy z firmą projektującą strony WWW i zarejestrowaniu strony, zleć jej przygotowanie projektu graficznego stosownie do swoich preferencji i możliwości.
 11. Zaprojektuj wygląd strony głównej i podstron
  Strona głowna zazwyczaj wygląda nieco inaczej niż podstrony. Należy zdecydować, co ma być gdzie umiejscowione, pamiętając cały czas o pierwszym punkcie - strona ma być bardziej atrakcyjna od stron konkurencji!
 12. Przenieś projekt graficzny do HTML
  Zagadnieniami technicznymi zajmuje się dostawca strony. Trzeba mieć na uwadze, że projekt graficzny jest jak obrazek, a zrealizowana strona jest żywa i interaktywna.
 13. Stwórz bazę danych i zaprogramuj
  Mając gotowy szablon stron stronę potrzeba wypełnić treścią. Stwórz opisy firmy i produktów. Jeśli chcesz uruchomić sklep internetowy dane muszą być przechowywane w postaci bazy danych.
 14. Rozpoznaj kluczowe słowa i frazy
  Każdy produkt, działalność ma specyficzne hasła klucze, które będą potrzebne do identyfikacji strony WWW w Internecie.
 15. Udoskonal treść
  Zmodyfikuj treść strony WWW uwzględniając kluczowe słowa tak aby strona była lepiej rozpoznawana przez wyszukiwarki.
 16. Wzbogać treść
  Wzbogać treść strony dodając zdjęcia i gadżety.
 17. Przetestuj stronę
  Przetestuj stronę w różnym środowisku: na laptopie, na komputerze stacjonarnym, na małym monitorze i na dużym. W najpopularniejszych przeglądarkach internetowych: Firefox, Chrome, Operze, Internet Explorerze. Da Ci to pewność, że 90% internautów zobaczy stronę tak jak sobie tego życzysz.
 18. Pokaż stronę najbliższym
  Przedstaw stronę w zamkniętym gronie najbliższych, zapytaj ich o ocenę i uwagi. Pozwoli Ci to wychwycić czasem nawet istne błędy.
 19. Opublikuj stronę WWW
  Zleć opublikowanie strony dostępnej dla wszystkich pod docelowym adresem WWW.
 20. Dodaj stronę do wyszukiwarek
  Dodaj stronę do wyszukiwarek (Google) I do katalogów internetowych.
 21. Kontynuuj prace dodając nową treść
  Pamiętaj, że im więcej treści na stronie tym częściej jest ona odwiedzana przez potencjalnych Klientów.

Pamiętaj nic nie jest doskonałe!

 

Każda witryna sieci WWW, nawet najlepiej wykonana może posiadać pewne mankamenty, nic nie jest doskonałe, a ludzie, którzy tworzą strony nie są robotami. Zachowaj pokorę. To, co teraz wydaje się szczytowym osiągnięciem za parę lat będzie przestarzałe. Pogódź się z tym i pomyśl o tym, jaką stronę WWW będziesz chciał mieć za parę lat kiedy wiele rzeczy już się zmieni, a świat będzie inny.

Kontynuując te kroki masz pewność osiągnięcia sukcesu w Internecie. Zadzwoń do mnie, jeśli masz jakieś pytania lub niejasności, chętnie pomogę.